Bezpečnost při lyžování

Zimní sporty, a hlavně lyžování je v posledních letech ve velké oblibě a na zasněžené svahy tak každý rok míří čím dál více sportovců. S technickým pokrokem se také výrazně zvyšuje rychlost, které se dá při sjezdu dosáhnout.

S tím bohužel souvisí také velké množství úrazů, ke kterým na sjezdovkách dochází. Během zimní sezóny pravidelně roste počet zranění hlavy a páteře, a to i přesto, že se jim dá snadno zabránit. Jak se tedy správně chránit na svahu?

Lyžařská helma

Lyžařská helma je při lyžování nejdůležitější bezpečnostní prvek. Zranění hlavy patří mezi nejčastější zranění, ke kterým na sjezdovkách dochází a bohužel často končí tragicky. Přitom dobře padnoucí přilba na lyžování může snížit riziko lehkého poranění hlavy o 50 % a riziko vážného úrazu až o 90 %.  

I přesto spousta lyžařů na našich sjezdovkách helmy stále odmítá se tím, že jezdí opatrně a nic se jim nemůže stát. Jenom vlastní opatrností se však úrazu nedá úplně vyhnout, ať už jste profík nebo začátečník. K nejzávažnějším zraněním totiž dochází při srážkách lyžařů nebo při vyjetí ze sjezdovky.

Chránič páteře

Chránič páteře je často spojovaný spíše se snowboardingem, přesto má své uplatnění i při lyžování. Nechrání totiž jenom samotnou páteř, ale efektivně kryje celá záda. Je tak nedocenitelný hlavně při srážkách lyžařů nebo při pádech na vlecích, kdy více lidí skončí „na jedné hromadě“. 

Bez ochrany zad si při takovém pádu zajistíte přinejmenším pořádnou modřinu, v horším případě může dojít i k vážnému poranění páteře. Dobře zvolený chránič páteře zabrání vážnějšímu poranění obratlů, pohmožděninám zad a boků a částečně chrání i před poraněním žeber.

Lyžařské brýle

Lyžařské brýle nejen zvyšují bezpečnost, ale také výrazně zpříjemní zážitek z jízdy. A to nejen pokud zrovna sněží. Brýle chrání oči proti sněhu padajícímu ze stromů nebo krystalkům, které odlétávají od lyží jiných sjezdařů. Také efektivně chrání proti větru nebo silnému proudu vzduchu, který vzniká při rychlejší jízdě. 

brýle na lyžování

Brýle jsou také velmi důležité pro ochranu před UV zářením, které je na horách silnější díky vyšší nadmořské výšce a díky většímu množství slunečních paprsků, které se od sněhu odráží. Většina brýlí na lyže má navíc ztmavené nebo polarizační skla, které chrání i před oslněním sluncem, což oceníte hlavně za slunečného počasí.

Vhodné oblečení 

I když nebývá považováno za bezpečnostní prvek i volba správného oblečení je velmi důležitá. Vhodně zvolené oblečení nebude nijak omezovat pohyb, ale zároveň by nemělo být moc volné, aby nedošlo například k zachycení oděvu na vleku. 

Lyžařské bundy navíc mají prvky, které zabrání, aby se při pádu pod oděv dostal sníh. Ke komfortu na svahu také pomůže kvalitní termo prádlo.

Lyžování je bezpochyby zábava a skvělý způsob, jak si užít zimu, ale je třeba si uvědomit, že je to také adrenalinový sport. Zvyšující se počet lidí na svahu a čím dál vyšší rychlost na sjezdovkách také zvyšují riziko závažných zranění. 

Spousta kolizí a pádů se navíc vzniká souhrou více nešťastných náhod a nedá se moc ovlivnit. Proto je třeba se vždy adekvátně chránit a na svah chodit jen s vhodným vybavením.

Sdílet článek