Chytrá kořenovka – čistí vodu za pár korun

Čističky odpadních vod jsou v posledních letech diskutovaný tématem, neboť se jejich výstavba doporučuje třeba u novostaveb a řešení lze najít též pro sezónně využívané rekreační oblasti či chataře. Kromě tradičních konvenčních čističek se můžete rozhodnout pro elegantní a zároveň ekonomičtější způsob, jak očišťovat odpadní vody se stejným účinkem. Kořenové čističky jsou vhodné pro rodinné domy, horské chaty i obce s počtem evidovaných obyvatel do dvou tisíc. Výstavba není jinak složitá a vložíte-li své peníze do rukou odborníků, máte zaručený, skvělý výsledek práce!

Jak to vlastně funguje?

Kořenová čistička vychází z principů klasické biologické čistírny odpadních vod. Hned na začátek je třeba připomenout, že k čisticím procesům je potřeba velmi nízký až nulový energetický nárok. Při výstavbě jsou použity rostliny, které sice mají pouze podpůrnou funkci, podílejí se ale na celém chodu asi z deseti procent. O tom, že rostliny nehrají hlavní roli, svědčí provoz čistírny i v zimě, v době vegetačního klidu květin. Hlavní podíl totiž hrají na snížení znečištění bakterie, pro něž jsou právě znečišťující látky živnou půdou a podporují jejich metabolismus. Kromě toho dochází k filtraci nečistot pomocí štěrku a chemické procesy mezi látkami a substrátem uzavírací harmonickou kompozici funkčního systému. Kořenová čistírna se například v zemích bez zbytečných předsudků používá k čištění odpadních vod v důlním, petrochemickém i zemědělském průmyslu. U nás ji takový rozmach sice teprve čeká, ovšem rostoucí zájem svědčí o kvalitách a výhodách použití už dnes.

Bezúdržbový chod po celý rok

Biologické čističky odpadních vod mají spoustu výhod, díky nimž jsou atraktivní pro malé obce i soukromé podnikatele. Specifické výhody, jako je kupříkladu možnost přerušovaného provozu či snadná údržba nevyžadující žádné specifické znalosti, uzavírá perfektní proces čištění i při nízké koncentraci znečištění. Velikost kořenové čističky se liší podle typu technologie pro čištění vod, jenž podléhá limitům daným nařízením vlády. V dnešní době u nás ale fungují stovky legálních čističek bez problémů a vy se můžete přidat ke spokojeným zákazníkům.

Sdílet článek