Co byste měli vědět o malování sádrokartonové stěny?

Sádrokarton je populární materiál, který se využívá k různým účelům. Poměrně snadno a rychle s ním lze vytvořit rovné a pohledové pěkné stěny, což přijde vhod vždy, když původní zdivo nepůsobí příliš vábně. Pokud stěny ze sádrokartonu máte a chystáte se na malování, měli byste vědět, že budete muset dodržet určité zásady. Navzdory rovnému povrchu by výsledek nemusel dopadnout dle vašeho očekávání. Dodržíte-li však následující doporučení, nemáte se čeho bát.

Nerovnosti a vady na stěny nepatří

Má-li být výsledek malování perfektní, musíte plochu předem důkladně připravit. Malíři a natěrači Brno z řemeslnického cechu EKOMPLEX upozorňují, že sádrokarton by měl být před aplikací nátěrové hmoty čistý, rovný a souvislý. V praxi to mimo jiné znamená i vyplnění škvír mezi deskami tmelem.

Povrch zbavíte nerovností zbroušením. Zaměřte se především na spoje, kde obvykle přebývá nanesený tmel. Nerovnosti a rýhy vyhlaďte pomocí jemné brusné mřížky a nebude-li to stačit, opět vyplňte rýhy menší vrstvou tmelu. Dejte si pozor na to, abyste použili tmel, který lze přetřít barvou. Ideální je akrylátový.

Bez penetrace to nepůjde

Odborníci na sádrokartony Brno podotýkají, že veledůležitým krokem je penetrace povrchu. Díky penetračnímu nátěru získá materiál potřebnou savost a barva dobře přilne. Penetrace by samozřejmě měla být určená přímo na sádrokarton.

natěrači Brno

A může se malovat…

Jakmile penetrace uschne, můžete přistoupit k závěrečné fázi. Malíři Brno doporučují zředit první nátěr s penetrací v poměru 1:30. Po důkladném zaschnutí lze nanést druhou a případně i třetí vrstvu nátěru. Vhodnou pomůckou je váleček s kratším vlasem.

Nebudete-li s výsledkem malování přesto spokojeni, nezbude vám, než se obrátit na profesionální malíře. Ti z EKOMPLEXU mají s natíráním sádrokartonových povrchů bohaté zkušenosti.

Sdílet článek