E cigareta: I v Brně letí

Řadu let se elektronická cigareta objevovala v nabídkách internetových obchodů bez valného zájmu. Ale v současné době se jedná o módní trend, které kouří snad celá Česká republika. Je ale e cigareta tak skvělá jak je prezentována? Proč ji chce ale Ministerstvo zdravotnictví zakázat v nekuřáckých prostorech? A jsou odborníci pro nebo proti kouření elektronických cigaret?

Spousta kuřáků se snaží na svém zlozvyku co nejvíce ušetřit, a tak si kupují elektronické cigarety. Navíc se na mnoha veřejných prostorech nesmí kouřit, a tak jej e cigareta ideální řešení, jak tento zákaz obejít. I když Ministerstvo zdravotnictví chce, aby byla e cigareta na stejné úrovni v zákonech jako tabákové výrobky. Zdravé kouření neexistuje, ale s elektronickou cigaretou je podle výrobců kouření šetrnější, ale kde je pravda?

E cigareta a její škodliviny

Americký Úřad pro kontrolu léčiv a potravin FDA zkoumal celkem 19 typů náplní do elektronických cigaret. Výsledky byly překvapující a ukázaly, že e-liquid obsahuje nitrosaminy a diethylenglycol. Ale to je jen část toho, co náplně obsahují. Ve složení se nachází desítky dalších látek, které nejsou specifikovány. Největší podíl na složení má nikotin, který se vstřebává do těla. Do těla se navíc dostává ve formě páry, protože e-liquid se při kouření přeměňuje z tekuté směsi na páru.

U elektronické cigarety však hrozí, že se kuřák překouří. Jelikož u elektronické cigarety nepoznáte, kdy máte přestat, můžete si zvyšovat bez vědomí dávku, a tím se stát na nikotinu ještě více závislí. Na to si dejte pozor. A když už přejdete na elektronickou cigaretu, kuřte co nejméně.

Spousta výrobců elektronických cigaret uvádí, že e cigareta je vhodná při odvykání. Ale to je mylná informace. Spíše je vhodná jako náhražka za tabákovou cigaretu. Když už chcete přestat kouřit, je nezbytné mít pevnou vůli a půjde vám to i s e-cigaretou i bez ní.

Sdílet článek