Jak najít ideální pronájem bytu v Brně za přiměřenou cenu

Pokud zjišťujete, jak najít ideální pronájem bytu v Brně, pomohou vám naše rady. Dozvíte se, jak při hledání postupovat a na co si dát pozor. Ceny se liší v závislosti na stavu a konkrétní lokalitě. Rozdíl mezi nájmem v centru a okrajových částech Brna může být i 10 000 korun! Vyhněte se podvodníkům a neplaťte více, než je nutné.

Jak najít ideální pronájem bytu v Brně i přes rostoucí ceny na trhu

Najít vyhovující byt můžete přes realitní kancelář nebo na stránkách, kde inzerují přímo majitelé nemovitostí. Vyplatí se ale nejdříve oslovit své známé, třeba narazíte na někoho, kdo o něčem výhodném ví. Pokud pronajímatele znáte, často se můžete dohodnout na nižším nájmu.

V případě, kdy si najdete bydlení přes realitní kancelář, platíte poplatek za sjednání 1-2 měsíční nájmy. Měli byste se připravit, že se stěhování může hodně prodražit.

Na specializovaných stránkách pak najdete nabídky, ke kterým byste se jinak nedostali. Majitelům zde ovšem chodí velké množství zpráv a stává se, že dobrý pronájem zmizí během pár minut. Doporučujeme proto stránky kontrolovat co nejčastěji.

Na co si dát při hledání bytu pozor

· Nejdříve si stanovte, jak velký pronájem hledáte, jakou lokalitu preferujete a kolik chcete platit. Všechny požadavky si seřaďte podle důležitosti. Ulehčí vám to práci v případě, že budete muset dělat při hledání kompromisy.

· Aby vám neunikla žádná nová nabídka na webu, nastavte si hlídacího psa. Kdykoliv se objeví nový byt odpovídající vašim kritériím, přijde vám e-mail.

· Nikdy nepodepisujte rezervační smlouvu před tím, než si byt sami prohlédnete. Realitní kanceláře ve smlouvě často stanovují povinnost zaplatit rezervační poplatek, který propadne, pokud o byt nakonec nebudete mít zájem.

· Nájemní smlouvu si vždy nechte zkontrolovat advokátem. Zaplatíte sice pár tisíc, ale vyhnete se nepříjemnostem v budoucnu.

pronájem bytu v Brně

Kolik stojí pronájem bytu v Brně?

Průměrné nájemné je v Brně 12 500 korun, Brňané tak zaplatí o 3 500 korun méně než nájemníci v Praze. Na růst cen má vliv i velké množství studentů, kteří ve městě pobývají. Za 3+1 v ulici Veveří, tedy v blízkosti Masarykovy univerzity, zaplatíte částku nejméně 15 000 korun. V okolí kampusu v Bohunicích se ceny pohybují od 11 000 korun za podobně velký pronájem. V centru Brna vychází třípokojový byt úplně nejdráže, nájmy zde začínají na 20 000 korunách.

Kromě lokality hraje velkou roli i stav domu, za bydlení v novostavbě zaplatíte zhruba o 10 % více, než za udržovaný starší byt. V průměru se ceny jednopokojových bytů pohybují okolo 265 Kč/m2, 2+1 pronajmete v průměru za 230 Kč/m2 a v případě 3+1 částka klesá na 200 Kč/m2.

Proč jsou ceny pronájmů tak vysoké?

Brno je jedním z hlavních studentských měst v České republice. Proto také za bydlení v blízkosti univerzit zaplatíte mnohem více, než v jiných lokalitách. Kapacita kolejí je nedostatečná a studenti vyhledávají byty především v centru a v okolí škol.

Dalším důvodem je i rostoucí počet cizinců, kteří do města přicházejí za prací. Zahraniční nájemníci jsou ochotni platit více, a proto jim mnozí majitelé dávají přednost.

Rostou ale i prodejní ceny nových bytů, v roce 2017 stouply průměrně o 11 %. Developeři za poslední dva roky ve městě příliš nestaví, a tak je nabídka velmi omezená a nové byty zdražují.

Pokud se chcete stěhovat, nejdříve se zeptejte, zda někdo ve vašem okolí neví o volném pronájmu. Stanovte si požadavky na bydlení a jejich priority, abyste věděli, čeho se vzdát nechcete a co můžete oželet. Vždy si dávejte pozor na to, co podepisujete a byt si při prohlídce důkladně prohlédněte.

Sháníte bydlení v Brně? Stěhovali jste se v nedávné době? Napište nám tipy, které při hledání pomohly vám.

Sdílet článek