Jak vybrat helmu na motorku?

Helma na motorku patří k základní motorkářské výbavě. Ať už jste majitelem motorky, skútru, nebo endura, výběr a koupě moto helmy vás nemine. Její výběr však může být někdy tvrdý oříšek. Pojďme se proto podívat, na co byste měli dát při výběru pozor, aby pro vás takovým oříškem nebyl.

Typ helmy

Typ helmy na motorku je nejdůležitějším parametrem při výběru.

Otevřená helma

Nemá hledí ani ochranu brady, díky čemuž je vhodná pro lidi, kteří chtějí co nejautentičtější pocit z jízdy. Je třeba ji doplnit brýlemi, abyste měli chráněné oči. Tento typ helmy není zrovna nejbezpečnější, jelikož velká část pádů z motorky končí na bradě, která není touto helmou chráněná.

Uzavřená/integrální helma

Tato helma plně chrání bradu a čelist před nárazem. Chráněné jsou i oči a celkově je tento typ helmy na motorku velmi bezpečný. Na druhou stranu může být i nepraktický, jelikož hlava je v něm dost stísněná. Především ženy a dívky tak mohou mít problém s účesem či make-upem.

Enduro helma

Enduro helmy obvykle vycházejí z uzavřených helem, včetně systému větrání a dalších jejích součástí. Mají často polohovatelný kšilt, který chrání před zářením a nepříjemnými nárazy větviček. Jelikož enduro pohyb dokáže být fyzicky náročnější, dbejte především na správné větrání a systém proti mlžení.

Vyklápěcí/modulární helma

Tato helma spojuje výhody otevřených a uzavřených helem. Je zcela bezpečná jako uzavřená helma a zároveň umožňuje volnost jako helma otevřená. Můžete ji totiž kdykoliv vyklopit, díky čemuž nemusíte helmu na každá zastávce sundávat. Vyklápěcí helma je vhodná pro každého, kdo tráví na motorce hodně času.

Motokrosové helmy

Motokrosové helmy jsou typické maximálním větráním, lehkostí a velikým kšiltem. Jsou otevřené, tudíž je nutné je doplnit motokrosovými brýlemi. Jsou navrženy pro sportovní použití, na silnici jsou však poměrně nepraktické, jelikož jsou kvůli proudění vzduchu při vyšší rychlosti dost hlučné.

helma na motorku

Materiál

Nejčastěji se u moto helem setkáte se třemi typy materiálů. Každý z nich má trochu odlišné vlastnosti, na které však nelze 100 % spoléhat. Každý výrobce např. motoe.cz se snaží své materiály co nejvíce vylepšit, takže stejný materiál může být od různých výrobců různě kvalitní. Obecně se však dá říct více méně toto:

Polykarbonát

  • nejběžnější
  • nižší cena
  • nižší odolnost

Kompozit

  • vyšší cena
  • pevný
  • nejbezpečnější

Semi kompozit

  • kombinace předchozích dvou materiálů
  • spojuje jejich výhody

Další parametry

Dalším důležitým parametrem při výběru je velikost helmy. Ani sebeluxusnější helma nebude pohodlná a bezpečná, jestliže vám nebude správně sedět. Vždy si pro jistotu změřte rozměry hlavy, než se pustíte do výběru helmy. 

Pozor si dejte také na vybavení helmy. Zjistěte si, jak kvalitní má větrací systém, systém proti mlžení a jestli má zabudovaný komunikátor. Pokud nosíte brýle, ujistěte se, že vám budou v helmě sedět.

A na závěr si připomeneme také důležitost designu. Vybírejte prostě takovou helmu, jaká se vám líbí!

Sdílet článek