Jak vybrat notebook pro grafika

V případě notebooku pro grafika je nezbytné vzít v potaz několik základních kritérií. Která to jsou a jak se při nákupu notebooku nesplést?

Účel využití notebooku

Ani pokud si nadefinujeme jako klíčový úkol nákup notebooku pro grafika, neodpovídá to zcela přesně na otázku, jaký by tento notebook měl být.

Je totiž rozdíl, jestli bude grafik pouze upravovat fotografie, případně potřebuje notebook pro práci v CAD, vytváření 3D modelů, vizualizací nebo úpravě videí. V takovém případě bude vyžadovat spolehlivý a zároveň dostatečně výkonný stroj. Na které parametry se zaměřit?

Displej

Z pohledu displeje je nutné zohlednit hlavně jeho velikost, respektive úhlopříčku. V tomto případě by to mělo být 17,3 palce. Je nicméně ještě nutné zvážit, zda by nebylo navíc vhodné dovybavit notebook ještě externím monitorem.

Profesionální grafik by měl od displeje notebooku každopádně vyžadovat vysoce jemné rozlišení 4k neboli ultra HD.

Grafická karta

I grafické karty je nutné vybrat s ohledem na to, že je bude pravidelně využívat grafik, 3D návrhář nebo architekt. Ovšem pozor, kasické herní grafické karty jsou sice výkonné, ale pro tento účel vhodné nejsou.

Na tento segment se zaměřují oba současní dominantní výrobci těchto komponent. Dá se proto zjednodušeně říci, že grafické karty pro profesionální použití jsou rámovány produktovými řadami NVIDIA Quadro a AMD FirePro.

Procesor

Výkon procesoru je pro grafické notebooky velmi důležitý. Vyšší počet jader totiž znamená plynulejší chod celého zařízení.

Procesor by proto měl disponovat nejméně 4 jádry a taktem minimálně 3,5 GHz. K nejlepším modelům na současném trhu vyhovujícím i náročným požadavkům patří procesory AMD Ryzen 9 či Intel Core i9.

grafické notebooky

RAM

Pakliže potřebujete počítač pro práci s velkými fotografiemi nebo střihem videa, jednoznačně u tohoto bodu nešetřete. Neměli byste jíž pod hodnotu 32 GB RAM.

Paměťový modul se v případě některých notebooků dá dokonce vyměnit. Účelné je to v případě opravy, ale také ohledně možnosti budoucího navýšení paměti, pokud zjistíte, že by vám ta zakoupená nestačila.

Cena

Připravit si musíte na tento typ notebooku částku v rozmezí od 20 000 do cca 40 000 Kč, případně i více.

Vyzkoušejte repasovaný notebook

Pakliže je pro vás cena za nový notebook příliš vysoká, můžete mít notebook pro fotografa a další profese levněji. Notebook pro grafika si totiž můžete pořídit repasovaný notebook.

Repasované modely mohou vyjít ve srovnání s novými notebooky i o desítky procent levněji. Jde přitom o modely, které pocházejí z předváděcích akcí, ukončených leasingů nebo se vrátily v zákonné lhůtě. Nejsou tedy technicky výrazněji opotřebované. Mohou mít maximálně drobné kosmetické vady.

Tyto notebooky pocházejí z vyšších produktových řad výrobců. Dimenzovány jsou proto na vyšší zátěž a delší životnost. Před dalším prodejem se zařízení testují a spotřebitel na ně dostává záruku v délce 12 měsíců.

Sdílet článek