Je na elektrický skútr nutný řidičák?

Doprava po městě bývá často náročná především ve špičce, proto řada lidí volí alternativy ke klasickým dopravním prostředkům – osobním automobilům a městské hromadné dopravě. 

V letních měsících a na krátké vzdálenosti je ideální kolo (pokud vám tedy nevadí, že do cíle dorazíte zpocení), anebo menší motorizované prostředky, jako jsou elektrokoloběžky, elektrická kola, skútry či motocykly. 

Výhody skútrů spočívají především ve snadné manipulovatelnosti, nosnosti a designovém aerodynamickém řešení. V současné době je možné pořídit skútr buď v klasické verzi se spalovacím motorem nebo s elektromotorem. 

Elektrický skútr je v porovnání s modely se spalovacím motorem o něco lehčí a také ekologičtější, navíc jsou-li splněny zákonné podmínky, je možné některé typy řídit bez řidičského průkazu nebo s řidičským průkazem nižší třídy již od 15/16 let.

Výhody elektroskútru

V porovnání s jinými městskými dopravními prostředky se elektroskútry vyznačují několika specifickými výhodami, a to:

  • lehká konstrukce nesoucí pouze baterii a elektromotor usnadňující manipulovatelnost
  • optimální rychlost pro cesty v městské dopravě
  • ekologický provoz s nižšími provozními náklady
  • minimální údržba
  • nižší požadovaný věk řidiče

Používání elektroskútru je tak velmi výhodné především pro kratší cesty, jako všechny elektricky poháněné dopravní prostředky je tak závislý především na kapacitě baterie, které ovlivňuje jeho dojezdovou vzdálenost. Oceníte jej však při jízdě do práce nebo do školy, jelikož se vyhnete čekání v dopravní zácpě.

Jak je to s řidičákem na elektroskútr

Podle platné legislativy je k řízení elektrického skútru řidičské oprávnění specifického typu a v konkrétních případech. Řidičák na elektroskútr si musíte udělat v případě, že patří do vyšší výkonové třídy – pro elektroskútry s výkonem do 4 kW a jezdící do rychlosti 45 km/h budete potřebovat řidičák na mopedy a malé motocykly skupiny AM (který lze získat od 15 let). 

elektroskútry

Elektroskútry s vyšším výkonem do 11 kW pak již vyžadují řidičák skupiny A1, který lze získat až po dovršení 16 let věku. 

Chcete-li elektroskútr řídit bez řidičáku, jsou požadovány tři základní podmínky, které musí splňovat:

  • musí být vybaven funkčním pedálovým pohonem – v takovém případě je elektroskútr považován z hlediska legislativy za typ elektrokola, jelikož elektrický pohon zde slouží pouze jako alternativa klasického mechanického pohonu (kromě toho by měl být vybaven dvěma ručními brzdami)
  • jmenovitý výkon motoru do 250 kW (resp. 1000 kW při maximální zátěži)
  • nejvyšší rychlost provozu (konstrukční) 25 km/h

Osoby řídící elektroskútry bez řidičáku tak v podstatě nejsou věkově omezeni, měly by však být znalé pravidel silničního provozu a způsobu, jakým se elektroskútr ovládá. Jako účastníci silničního provozu přebírají za své jednání odpovědnost.

Sdílet článek