Nebezpečné pracoviště vyžaduje lepší ochranu

Některá pracovní prostředí se neobejdou bez dostatečné vybavenosti zaměstnanců. Nejedná se pouze o speciální oblečení v podobě kombinéz, nepromokavých nebo nehořlavých obleků, ale také o ochranné pomůcky zabraňujícím úrazům i poškození zdraví.

Předcházejte nebezpečným pádům

Práce ve výškách potřebují sebejištění. Během pobývání na lešení, nebo na šikmých střechách, může často dojít k nečekaným potížím. Pro lepší pohyblivost v podobném prostředí využijete tlumič pádu, který se dodává o různých délkách. Před použitím musíte ověřit, jestli máte pod sebou dostatečně volno hloubku. Jakmile dojde k zachycení při pádu, rázová síla se ztlumí díky přetržení k tomu určených švů na popruhu.

Škodlivé prašné prostředí

Mnohé činnosti doprovází uvolňování prachu do ovzduší. Prašnost se měří a podle výsledků se musí zajistit opatření zabraňující poškození zdraví osob. Znečištění vzduchu se zvyšuje především během opracovávání materiálů, vrtání, drcení apod. Míru škodlivosti ovlivňují různé faktory, například koncentrace, původ, vlastnosti a velikost prachu, délka doby působení. Respirátor hodně pomůže, protože negativní účinky prachových částic způsobují alergie, astma, ekzémy, záchvaty dušnosti. K dalším negativům patří karcinogenní účinky s následkem vzniku nádorových onemocnění. Obávat se lze i bakteriálních a plísňových infekcí, dráždivosti, zánětů spojivek, kůže a sliznic.

K dalším individuálním opatřením se řadí polomasky a masky opatřené různými druhy filtrů. Po technologické stránce se zmírní prašnost změnou zvolené technologie na takovou, kde nedochází ke vzniku většího množství prachu. Lze izolovat pracovníky do kabin, více větrat, obstarat místní odsávání nebo uzavřít zdroje. Usazeniny by se měly pravidelně odstraňovat odsáváním a úklidem na mokro. Důležité jsou pravidelné kontroly.

Sdílet článek