Plíživé opotřebení tlumičů je nebezpečné pro celou posádku vozu

Opotřebení tlumičů nepoznáte ihned. Jedná se o několik příznaků, které se objevují postupně, ale které mají významný vliv na bezpečnost celé posádky vašeho vozu. Čeho si všímat a kdy nechat tlumiče do auta prohlédnout? 

Tlumiče do auta je nutno sledovat

Abyste se vyhnuli potížím spojeným s opotřebením tlumičů, je v ideálním případě potřeba je pravidelně nechat kontrolovat. Obecně se tlumiče doporučují kontrolovat každých ujetých dvacet tisíc kilometrů. Tento nájezd ale samozřejmě záleží na povrchu, na kterém se vaše vozidlo nejčastěji pohybuje. Tlumiče BMW, které se například pohybuje v těžším terénu, je rozhodně lepší kontrolovat na každoroční servisní prohlídce. 

Jak poznat, že se něco děje? 

Opotřebení tlumičů je skutečně plíživé a na první pohled si jej budete zřejmě spojovat s nerovnostmi na vozovce, případně s jízdou za silného větru. Bohužel se ale jedná o interní záležitost vašeho vozu, kterou je nutno okamžitě začít řešit. Tlumiče jsou totiž nezbytné pro bezpečný pohyb vozidla na vozovce, ale také pro bezpečnost posádky, kterou přepravujete. Pozor i na přídavné vzduchové pérování. Pokud si tedy všimnete následujících příznaků, okamžitě kontaktujte svého servisního technika. 

Tyto příznaky znamenají opotřebení tlumičů

Tlumiče do auta nefungují správně, pokud vaše auto na vozovce pluje. Někdy si dokonce můžete všimnout situace, kdy vozidlo nedrží svou stopu při jízdě do zatáčky. Tyto varovné příznaky jsou jasným důkazem toho, že s tlumiči není něco v pořádku. Při opotřebení tlumičů se také prodlužuje brzdná dráha vozidla. Jelikož kola auta špatnou funkcí tlumičů nedrží na vozovce, hrozí vám aquaplaning. Všechny tyto prvotní příznaky se stále zhoršují. Někdy dokonce cítíte vibrace na volantu. To je již skutečně varovný signál. 

Bezpečnost posádky vozidla by měla být vaší prioritou. Proto pravidelně kontrolujte stav tlumičů a nechejte je zavčas vyměnit.

Sdílet článek