Svatováclavská koruna zaujme uměleckým zpracováním

Nepochybně se zpracování korunovačních klenotů neobejde bez dokonalého uměleckého nadání. To se netýká pouze originálu, ale také repliky. To můžete posoudit sami během vaší návštěvy v Praze.

Koruna českých králů v galerii

Zatoužili jste spatřit něco skutečně hodnotného a působivého? Svatováclavská koruna byla vytvořena jen v několika málo replikách. Jednu z nich si lze prohlédnout v Obecním domě v Praze. Snadno si zde představíte sami sebe jako krále nebo královnu. Jaké to asi bylo nosit na hlavě hotový poklad? Pražská mincovna otevřela galerii již v roce 2013. Vstupné se zde neplatí a vy si klidně užijete prohlídku také jiných produktů českého mincovnictví. Uvidíte nejrůznější zlaté a stříbrné mince ČNB. Pro vstup použijte vchod nedaleko Prašné brány. Otevřeno je od pondělí do pátku od 10 hodin do 19 hodin. V sobotu od desíti do osmnácti.

Korunovace ve velkém stylu

Karel IV. se stal otcem myšlenky zhotovení speciální koruny pro svou korunovaci v září 1347 ve svatovítské katedrále. Nechybí mnoho kamenů, které sám vybíral s ohledem na mystické tradice, které sám dobře znal. Na hlavách království se koruna usadila ještě mnohokrát, konkrétně šlo o jedenáct královen a 21 českých králů. Císař si ovšem přál, aby se tato skvostná chlouba ukazovala veřejnosti jenom při zvláštních příležitostech na Pražském hradu. K tomu rozhodně nedocházelo často, takže lidé ji spatřili v minulém století jen devětkrát. Replika vypadá rovněž vznešeně díky ruční práci turnovského zlatníka Jiřího Urbana. On sám dobře ví, že zlacené stříbro posloužilo jako základní materiál. Skleněná kompozice nahradila nezaměnitelně vypadající kameny, které na originálu zůstaly takřka bez úprav. Samotné osazení zabralo skutečně hodně času. Povedly se provést také defekty vzniklé během úprav. Šlo hlavně o autentickou podobu, aby koruna vypadala přirozeně.

Sdílet článek