Vyhazov kvůli způsobené škodě v práci? S vhodným pojištěním se to nestane!
Co se stane, když zaměstnanec způsobí v práci újmu na zdraví nebo majetku třetí osobě? Šéf určitě nebude mít radost, někdy může hrozit i vyhazov. K tomu samozřejmě musí pracovník způsobenou škodu uhradit. Zaměstnavateli dává nárok na náhradu škody přímo zákoník práce, který také stanovuje podmínky pro řešení této situace. Navíc stanovuje maximální částku, kterou může zaměstnavatel požadovat. Tomu se však lze vyhnout při sjednaném pojištění odpovědnosti zaměstnance.
Pojištění odpovědnosti zaměstnance
Není taková pojistka zbytečná? Takovou otázku si klade každý, ale pojištění odpovědnosti pro zaměstnance je jistotou ve chvíli, kdy zaměstnanec způsobí škody na majetku, zdraví nebo dokonce životě při plnění pracovních úkolů svému zaměstnavateli. Může se jednat o neopatrnost a rozlití nápoje do přiděleného notebooku nebo do firemního mobilního telefonu. Jindy může jít o rozbití pracovního nářadí nebo laboratorních přístrojů, v horším případě o poškození vozidla, které daný zaměstnanec využívá.
Pro zaměstnance v administrativě i v terénu
Každý v práci používá svěřené přístroje, elektroniku nebo jezdí na výjezdy referentskými nebo služebními vozy vzhledem k pracovní náplni. Na to myslí i pojišťovna ERGO, která nabízí tři druhy tohoto pojistného produktu, přičemž standardní využijí zaměstnanci, kteří se povětšinou zdržují v kanceláři, škole nebo laboratoři. Pro všechny používající referentský vůz pro jízdy do terénu se hodí verze „řidič“, pro ostatní s přidělenými vozy, které mohou používat i pro osobní účely pak varianta „řidič plus“.
Celosvětová platnost v ceně
Nemusí se bát ani zaměstnanci vyjíždějící na služební cesty do zahraničí, protože pojistka je platná celosvětově. A do jaké částky se lze pojistit? Maximální pojistnou částkou je 500 000 korun, spoluúčast je povinná a lze si stanovit její výši do 5 000 korun. Pojištění se nevztahuje na škody způsobené schodkem na svěřených hodnotách nebo způsobené vyrobením vadného výrobku.