Výhody a nevýhody nafukovacího paddleboardu

Používám nafukovací SUP již řadu let a díky tomu se mohu velmi jasně vyjádřit k výhodám a nevýhodám při použití nafukovacího paddle boardu. Nejdříve se podíváme na výhody, které vám paddleboard nabízí.

Výhody nafukovacích paddleboardů

Snadná přeprava

Asi nejčastějším důvodem, proč šáhneme po nafukovacím prkně je opravdu snadný transport. Ve vyfouknutém stavu jsou kompaktní a lehké, takže se vejdou do většího batohu. Můžete si tak paddleboard vzít do kufru auta, do vlaku, na loď či dokonce do letadla. V podstatě si jej můžete vzít kamkoliv.

V tomto je opravdu hlavní výhoda oproti klasickým pevným paddleboardům. Tím, že si nafukovací paddleboard můžete vzít s sebou i na zahraniční dovolenou, či užijete jízdu v mnoha exotických destinacích.

Měkčí povrch

Díky jejich konstrukci a tomu, že jsou nafukovací v případě dopadu na desku např. při stoupání na vlnách, oceníte měkčí povrch. I když mohou být i nafukovací SUP extrémně tuhé, nemají stejně tvrdý povrch jako pevné paddleboardy s povrchem ze skleněných vláken.

Tato vlastnost je výhodná zejména pro začátečníky a děti. Počítejte s tím, že nějakým dopadům na prkno se určitě nevyhnete.

nafukovací SUP

Větší stabilita

Ve většině případů jsou nafukovací paddleboardy stabilnější než klasická pevná prkna s tvrdým pláštěm. Díky tomu bude učení mnohem snadnější a jízda samotná bude celkově stabilnější.

Vejde se všude

Nepotřebuje žádnou garáž nebo sklad, jako v případě pevných paddleboardů. Stačí vám malý prostor, jako je např. skříň, kde složené SUP uschováte v jeho tašce nebo batohu. Dobrá zpráva pro ty z vás, kteří řeší nedostatek úložných prostor.

Extrémně odolné

Věřte tomu nebo ne ale nafukovací SUP je ve skutečnosti ideální pro pádlování po řece či kolem skalnatého pobřeží. Paddleboardy nejsou křehké na rozdíl od pevných prken ze skelných vláken.

Pokud narazíte na skálu nafukovací prkno se pouze odrazí. Zvládají samozřejmě i ostré předměty, takže je velmi nepravděpodobné, že budete muset opravovat.

Můžete vzít i psa

Povrch nafukovacího paddleboardu je, jak již bylo řešeno měkčí a zároveň je jízda stabilní. Váš čtyřnohý přítel si tak můžete v klidu sednout nebo lehnout a nebude mu to klouzat. Jako v případě pevných prken ze skelných vláken.

Paddleboardy

Nevýhody nafukovacích paddleboardů

Nyní je čas se podívat i na nevýhody, abyste si mohli udělat celkový obrázek.

Manévrovatelnost

Při použití nafukovacího SUP počítejte s tím, že co se týče rychlého manévrování je na tom ve srovnání s pevným SUP hůř. Pevné paddleboardy mohou mít speciální tvar pro rychlou odezvu, což je pak poznat při ovládání.

Pevnost

Pokud nafukovací paddleboard nafouknete na správnou úroveň vzduchu, bude extrémně tuhý a dobře popluje. Nicméně ve srovnání s pevných SUP ze skleněných vláken je samozřejmě pevnost vždy nižší.

Cena

I když si většina lidí myslí, že nafukovací SUP musí být mnohem levnější, než pevné SUP není tomu tak. Často jsou cenově zcela srovnatelné. Mohou za to použité materiály a speciální konstrukce, kterou se také jednotlivé typy nafukovacích paddleboardů mohou lišit.

V současnosti se levný paddleboard dá koupit i kolem 10 tisíc. Kvalitní nafukovací paddleboard, který vydrží pak najdete kolem 20 tisíc. Zda jít do levnějšího řešení nebo do dražšího je na zvážení. Záleží, zda chcete paddleboard používat častěji a máte v plánu ho mít po několik sezón.

V tomto případě se vyplatí připlatit si za kvalitu, abyste si užívali jízdu a nemuseli hned na začátku řešit případné problémy s levnějšími prkny.

Výše máte seznam výhody a nevýhod nafukovacích paddleboardů, nyní už je pouze na vás, jak se rozhodnete. Chcete vědět o paddleboardingu víc? Sledujte blog na webu – www.mysticstore.cz.

Sdílet článek