Zásady správných myslivců

Každý si pod myslivcem představí člověka, který nosí lovecké oblečení, ale také má doma v zásobě zbraně a střelivo. Myslivecké čepice na hlavách mužů, ale i žen, často zahlédnete v lesích v době lovů různých druhů zvěře.

Lovecké zbraně ve střehu

Lov zvěře má své zásady. Nelze si během celého roku ulovit, cokoliv vás zrovna napadne. Přesnou dobu pro jednotlivé druhy určuje vyhláška Ministerstva zemědělství. Lovecké potřeby využijete celoročně například na lišku obecnou a prase divoké – selata a lončáky. Myslivecké klobouky, lovecké kalhoty a jiné lovecké oděvy by měly po celý rok zastrašit i zajíce polního a králíka divokého, pokud se pohybují v oplocených vinicích. Jestliže neutečou včas, může na ně mířit brokovnice. Velkolepé hony na kachny se začínají pořádat od září. Z pernaté zvěře se konkrétně v tomto období střílí husa velká, polní, běločelá, polák velký, polák chocholačka, kachna divoká, lyska černá, holub hřivnáč, bažant obecný, straka obecná a vrána obecná.

Bezpečí v lese

Zásadně platí, že myslivci mohou vystřelit na zvěř pouze v případech, kdy ji bezpečně rozeznají. Vyžaduje se, aby kulovnice či jiné zbraně byly naprosto v pořádku. Zrovna tak střelci nesmí vykazovat únavu, úraz a jinou indispozici kvůli nemoci. Myslivecké oblečení se nosí hlavně při zvláštních příležitostech spojených s hony, lovy a srazy ostatních členů svazku. Další užitečné myslivecké potřeby se využívají při udržování honiteb v dobrém stavu. Zvěř se během zimy přikrmuje kvalitními druhy krmiv. Množství a druh se odvíjí podle stavu a typu zvířat v rajónech. Krmelce a zásypy se dobře zastřešují, pravidelně dochází k odstraňování zbytků. Znehodnocená zařízení se likvidují. Preferuje se budování menších a přenosných modelů. V jarním období dochází k jejich čištění a desinfekci včetně bezprostředního okolí.

Sdílet článek