Jak vybrat zimni pneu?

Letní sezóna pomalu končí, září a říjen uteče jako voda a od listopadu budete mít opět povinnost mít zimni pneu na svých vozidlech. Zimní pneumatiky nejsou marketingovým výmyslem výrobců, aby od řidičů vytáhli peníze. Automobilové testy totiž ukazují, že zimní pneumatiky mají v zimě svůj velký význam. A v dnešním článku se podíváme, jak zimní pneumatiky vybrat.

Zimní pneumatiky jsou přizpůsobené tak, aby při nízkých teplotách zajišťovaly dobré jízdní vlastnosti automobilu. Díky tomu je jízda v autě příjemnější a bezpečnější. Zimni pneu jsou vyrobeny ze speciálních gumových směsí, které při nízkých teplotách v zimě nemrznou. Díky tomu je pneumatika neustále pružná, elastická a přilnavá. A navíc, od 1. listopadu do 31. března následujícího roku má každý řidič povinnost mít obuté zimni pneu na svém vozidle.

Kdy pneumatiky vyměnit?

Nejvhodnějším období na přezutí na zimní pneumatiky je od poloviny října do začátku listopadu. Nenechávejte přezutí pneumatik na poslední chvíli, protože pneuservisy ke konci října už nestíhají pneumatiky vyměňovat, a tak budete muset čekat delší dobu. Odborníci doporučují, abyste zimni pneu nechali na kolech svého automobilu do té doby, než se venkovní teplota nezačne pohybovat nad +7 °C.

  • Zimní pneumatiky by měly být na kolech 4 měsíce.
  • Vzorek by neměl být nižší než 4 mm.
  • Zimní pneumatiky dávejte na všechna 4 kola.
  • Pneumatiky neskladujte déle než 4 roky bez použití.

Jak vybrat zimni pneu?

Jestliže navštívíte autobazar a koupíte si ojetý automobil, pak k němu nejspíše nedostanete zimní pneumatiky. Sice existuje i autobazar, ve kterém jsou nabízené akce v podobě zimních pneumatik zdarma, ale takových autobazarů je opravdu málo. A proto je potřeba zimní pneumatiky koupit. Na pneumatikách rozhodně nešetřete. Současný trh nabízí zimní pneumatiky nejrůznějších značek. Můžete mezi nimi najít i cenově přijatelné modely. Vybírejte podle technického průkazu, ve kterém najdete informace o rozměrech pneumatik, výšce, šířce a průměru disku a podobně.

Ať už chcete kupovat pneumatiky na model Škoda Octavia RS, nebo BMW X6, vždy je potřeba se podívat do technického průkazu. Každé auto má totiž jiné parametry.

Sdílet článek

2 thoughts on “Jak vybrat zimni pneu?

  1. janreznicek on

    Jen doplním, že nejen skladované pneumatiky bez použití, ale hlavně 5 a více let používané pneu jsou nebezpečné. Sice se vůbec nesjíždějí, ale ztrácejí své vlastnosti jsou tedy nezpůsobilé k provozu.