Půjčit, či nepůjčit? Řešení je jednoduché: půjčit si, ale správně!

Finanční částku, která přesahuje momentální úspory, si čas od času potřebuje vypůjčit každý. Nemáte-li spolehlivé rodinné příslušníky či přátele, nemusíte však vůbec zoufat. Půjčit si lze i tak, že není zapotřebí později ničeho litovat. Stačí si jen přečíst několik základních informací.

Aktuální možnosti půjčky

Na trhu existuje velké množství nabídek, potřebné je však vyhradit si čas i energii se s nimi podrobněji seznámit. Informace je pak zapotřebí číst komplexně, protože často ty nejdůležitější jsou udány až na samém konci textu. Nenechte se takto nikdy zmýlit.

Jednou z možností, která se jeví jako velmi praktická půjčka z nízko nákladové banky je mPůjčka Plus od mBank. Její podmínky lze i výrazně zvýhodnit uzavřením přidruženého pojištění schopnosti splácet. Jejím prostřednictvím lze získat částku v rozmezí od 10 000 Kč do 600 000 Kč s dobou splatnosti, která činí 12 až 84 měsíců, a s úrokovou sazbou, která je ve výši 7,9 % ročně. RPSN, tj. roční procentní sazba nákladů, se pak nachází ve výši 13,96 %.

Není-li toto pojištění schopnosti splácet u vaší půjčky nasmlouváno, je vám sice poskytnuta obdobná suma, tj. 10 000 Kč až 600 000 Kč, se stejnou dobou splatnosti, tj. 12 až 84 měsíců, přičemž úroková sazba se již nachází v úrovni 9,9 % ročně. RPSN pak naopak klesá na úroveň 10,36 %, neboť v ní nejsou rozpuštěny náklady tohoto typu pojištění.

Pojistné plnění může výrazně pomoci

Plnění nárokovatelné dle pojistné smlouvy pak nastává po 30 dnech od vzniku nepříznivé životní situace, kterou je míněna především ztráta zaměstnání či vznik vaší pracovní neschopnosti, a to ve dvojnásobné formě. Kromě výše vaší splátky obdržíte stejnou částku i na účet bez účelové vázanosti jejího použití. Za každý den hospitalizace pak získáte 10 % z výše splátky a pojistné plnění je možné vyplatit i zpětně za první měsíc.

Příklad z praxe

Rozhodnete-li se využít služeb například od zmiňované banky, určitě se vám v první řadě vynoří časté otázky k úvěru na co myslet. Konkrétní příklad vypůjčení peněz může vypadat následovně: Výše úvěru, pro který se rozhodnete, činí 40 000 Kč, roční pevná výpůjční úroková sazba je 0 %, RPSN, resp. roční procentní sazba nákladů, 3,81 % a doba splatnosti činí 12 měsíců. Měsíční splátka pak pro vás vychází ve výši 3 333,34 Kč, poplatek za první mPůjčku Plus je 800 Kč, tedy celková částka splatná spotřebitelem představuje souhrnně 40 800 Kč. Bezprostředně po podpisu smlouvy jsou peníze připsány na váš účet a jsou vám k dispozici. Klient může, a to bez předchozího oznámení bance, úvěr rovněž předčasně splatit nebo realizovat mimořádnou splátku v libovolné výši, a to vše bez zpoplatnění. Po provedení této mimořádné splátky dojde k automatickému upravení vašeho závazku, a tím i měsíční splátky vůči bance.

Přenesení půjčky

Krokem, který je v současnosti bohužel stále málo využívaný, je přenesení půjčky či úvěru k jiné bance nebo provedení konsolidace několika půjček a úvěrů do jediného finančního produktu. Odpadne tak mnoho povinných poplatků, které plynou z roztříštěnosti poskytovatelů i typů finančních produktů, stejně tak lze dosáhnout i optimalizace výše vaší měsíční splátky. Zároveň pamatujte na to, že nikdy není pozdě půjčku převést k jiné bance, i když ji splácíte již delší dobu. Dokonce tento krok nemusíte sami ani realizovat, ale zplnomocníte novou bankovní instituci a ta si vyřizování všech potřebných formalit již zařídí sama. Dokáže to rychle a efektivně a vy si ušetříte mnoho pochůzek a telefonátů.

Domluva online

Velkou výhodou dnešní doby je možnost mnoho věcí vyřizovat z domova pouze prostřednictvím internetu. Nejinak je tomu i v případě komunikace s bankou. Obvykle stačí vyplnit pouze online webový formulář a banka se s vámi již sama spojí. S bankou pak lze komunikovat nejen prostřednictvím e-mailu či telefonu, ale i pomocí skypu nebo chatu. Mnoho bank ani neváhá v případě potřeby ověření vašich originálních dokladů či zajištění vašeho podpisu za vámi vyslat svého osobního kurýra a vám tak zcela odpadne pochůzka na nejbližší kamennou pobočku. Čas jsou dle starého rčení peníze a banka vám k nim může napomoci i tímto způsobem.

Výhody tržní konkurence pro klienty

Banky jsou si vědomy konkurence na trhu finančních produktů a skutečně se snaží vycházet svým klientům vstříc. Platí to pak především o nízkonákladových bankách, které se nemohou opírat o tradici navázanou na dlouhodobou historii, ale musí klientům nabízet atraktivní podmínky, tak aby se jejich pozitivní pověst mezi lidmi stále více posilovala a utužovala. To pak přivádí zájemce či stávající klienty do výhodné pozice, kdy se tyto relativně nově působící banky na finančním trhu musí velmi ucházet o všeobecnou přízeň. A tu lze získat pouze nabízením atraktivních podmínek, které předčí nabídky ostatních, konkurenčních institucí.

Sdílet článek