Základní druhy palivového dřeva. Jak vybrat to nejlepší?
Máte v plánu topit dřevem a nevyznáte se v jeho druzích? Některé dřeviny hoří jako papír a jsou vhodné na zátop, jiné mají delší výhřevnost a zajistí vám oheň v krbu po několik dlouhých hodin. Přinášíme vám stručný přehled palivového dřeva a jejich hlavní výhody a využití.
Měkké dřevo pro zátop, tvrdé pro topení
Smrk, modřín nebo borovice jsou jehličnaté stromy, které mají měkké dřevo. To je ideální pro zapalování ohně, protože rychle chytne. Na druhou stranu ale shoří rychleji než dřevo tvrdé, navíc kouří a jiskří. Hodí se do kombinovaných kotlů a dřevokotlů.
Nejpoužívanější z měkkého dřeva je smrk. Jeho třísky příjemně praskají a ze všech měkkých dřevin dosahuje nejlepší výhřevnosti.
Tvrdé dřevo naopak vyniká velkou výhřevností, což je způsobeno jeho větší hustotou. Jedná se o dřevo z listnatých stromů – nejčastěji je to u nás buk, dub, olše, habr (extrémně drahý) nebo akát. Toto dřevo nejiskří, hoří dlouho a stabilně. Je také vhodné na vaření, protože dokáže tvořit dlouho žhavé uhlíky. Je ideální do krbů a krbových kamen. Hůř se však zapaluje a jeho vzplanutí není nikterak intenzivní.
Výjimku však tvoří bříza. Přestože je tento strom také listnatý, má jeho dřevo jiné účinky než ostatní výše zmíněné dřeviny. Je vhodné na roztopení krbu i krbových kamen, protože dokáže rychle chytnout. Na rozdělání ohně je ideální především březová kůra, která hoří, i když není úplně vyschlá.
Aby byly tvrdé dřeviny výhřevné, musí být zcela proschlé. Například špalky dubu musí schnout minimálně 2 roky.
Jak je to s cenami?
Čistě logicky tvrdé palivové dřevo je dražší než měkké. Obecně se ceny za 1 m³ měkkého dřeva pohybují kolem 1 000 Kč. 1 m³ tvrdého palivového dřeva se může vyšplhat na částku okolo 1300 Kč. Prodej palivového dřeva samozřejmě zahrnuje i dopravu, která se platí zvlášť podle ujetých kilometrů.