Čas pro výměnu baterie do notebooku

Zajistit neustálou funkčnost svého notebooku můžete pomocí baterie do notebooku. Baterie vám dodá určitou nezávislost na dodavateli energie, umožní provoz kdykoli a kdekoli bez nutnosti připojení pomocí kabelu. Zabezpečí jednodušší manipulaci a možnost využívat přístroj i na cestách.

Druhy baterií do notebooku

V podstatě nejběžnějším druhem baterie k notebooku je lithium-iontový akumulátor, tedy Li-ion, u dřívějších modelů se lze setkat i s typem Ni-MH. Li-ion je ovšem více rozšířený a má proti staršímu modelu několik výhod, a to především možnost začít baterii kdykoli nabíjet bez toho, že by se muselo čekat na její úplné vybití.

Průměrná životnost

Baterie je ale především chemický článek, jehož životnost a účinnost počet nabití a vybití ovlivňuje. Obvykle se uvádí třeba i 1000 nabití, ale upřímně reálná hodnota se pohybuje kolem 500–600 nabití, což není malé číslo, a i při vyšší vytíženosti notebooku se jedná až o 3 roku využívání.

Jak prodloužit výdrž baterie? Správnou péčí

Na výdrž baterie pro notebooky má vliv mnoho faktorů, mezi něž patří i okolní prostředí. Žádná baterie nemá ráda extrémní změny teplot, a to zvlášť ne vysoké teploty. Ideální teploty pro baterii jsou přirozené pokojové

Teplotu ovlivňuje i chlazení notebooku. Pokud se notebook přehřívá, je možné pomáhat baterii ochlazovat pomocí externí podložky.

Vyšší kapacita

Nadstandardní využívání notebooku má samozřejmě vliv i na vyšší nároky na baterii. Řešením je například koupě náhradní baterie, kterou jednoduše zaměníte za vybitou a můžete pokračovat v práci, nebo pořízení baterie s vyšší kapacitou, než jakou dodal výrobce.

Nabíjení 

Výdrž baterie ovlivňuje i její správné využívání. Být vždy připravený a mít vždy nabitou baterii do notebooku na 100 % se může zdát jako dobrý nápad, pokud ale notebook nepoužíváte na přenos a máte stále zapojený i adaptér, baterii si postupně ničíte

V takovém případě je lepší baterii vyjmout a napájení používat jen přes kabel. Ideálnější je střídání – tedy chvilku jen baterie, chvilku adaptér a dobíjení.

Vybíjení

Ani úplné vybíjení baterie není moc dobré. Pokud počítač hlásí, že se nabití blíží nule, je lepší ji začít dobíjet než zcela vybít. Také dlouho nenabíjená baterie mimo notebook se samovolně vybíjí. 

notebook

V takovém případě se dostává až do tzv. hlubokého vybití, které baterii neprospívá. Proto i málo využívanou baterii čas od času dobíjejte.

Jak poznat, že baterie dosloužila?

Především jde o výrazné zkrácení doby provozu baterie. Také si všímejte při úbytku baterie, jestli její kapacita klesá postupně nebo skokově. Dalším indikátorem může být nenadálé vypínání notebooku nebo pokles energie při používání nějakého softwaru. 

Většina notebooků je vybavena různými systémy nebo aplikacemi, které pomohou diagnostikovat stav baterie, doporučit její lepší využívání nebo konstatovat nutnost pořízení nové. Mechanicky poškozené, vyboulené nebo prasklé baterie vyměňte hned.

Chcete ušetřit při nákupu nové baterie do notebooku? Projděte si nabídku na stránce inComputer.cz, nabízí velmi zajímavé slevy a kompatibilní baterie pro nejznámější výrobce notebooků.

Sdílet článek