Jak vytvořit e-shop skoro zdarma

Svůj e-shop si můžete vytvořit i zcela zdarma. Jak na to a jaké má takovéto řešení úskalí?

Pronajatý e-shop k vyzkoušení

V první řadě záleží, co od svého e-shopu očekáváte. Funkcí bezplatného vyzkoušení disponují i platformy určené k pronájmu e-shopu. V takovém případě se určitě vyplatí si platformu před nákupem otestovat, jak se vám s ní pracuje.

Takováto volba je časově omezená, a to v závislosti na poskytovateli (může to být až 60 dnů). Pak se počítá s tím, že si zakoupíte e-shop v příslušném tarifu.

Demoverzi e-shopu Zoner inShop na 60 dní zdarma bez omezení funkcí si můžete objednat např. zde.

Zpravidla je postup jednoduchý: Zadat musíte jen svou e-mailovou adresu. Na tu vám pošle poskytovatel přístupové údaje k testovací verzi, tj. jméno a heslo. Zpravidla v testovací verzi nejsou žádná omezení a vy si můžete svůj budoucí e-shop vyzkoušet v plném rozsahu, tj. s veškerými funkcemi.

Znamená to však pochopitelně, že jestliže se pro něj rozhodnete, určitá finanční investice vás přece jenom čeká. Navíc v čase možná budete chtít ještě další funkce nebo pluginy. A ty si budete muset dokoupit zvlášť nebo se rozhodnout pro řešení, které již má vše v ceně.

E-shop zdarma, jak na to?

Většina e-shopů je založena na technologii PHP, MySQL. Pokud tak máte příslušné znalosti, můžete si kód díky open source licenci libovolně modifikovat a v e-shopu dotvořit prakticky cokoli. Nevýhodou je přirozeně fakt, že se jedná o postup poměrně náročný na čas i na zkušenosti, tudíž nevhodný pro absolutního laika.

V závislosti na tom, jak je celé řešení koncipováno, však nemusí být programátorské znalosti vyloženě nezbytné. Ukážeme si to na příklad populárního redakčního systému WordPress, který lze do podoby vlastního e-shopu přizpůsobit rovněž. 

Obecný návod pro začátečníka

Samotnou platformu je nejprve nutné stáhnout a poté nainstalovat na doménu a hosting. Budeme-li mít vlastní, přirozeně se tak ztrácí původní myšlenka tvorby e-shopu zdarma, nicméně tento výdaj není zcela nutný.

Manuální instalace může být pro začátečníka komplikovaná, některé hostingy ji však umožňují realizovat automaticky.

tvorby e-shopu zdarma

Modifikace jednotlivých prvků na webu a jejich vzhled je možná prostřednictvím tzv. šablon. Existuje poměrně velký výběr šablon zdarma, budeme-li se tak držet původního plánu nulových nákladů na vlastní e-shop, vezměme v potaz právě tuto volbu.

Vybranou šablonu je zapotřebí nejprve nainstalovat a poté aktivovat. To vše je možné na jediné kliknutí.

Na co si tedy dát při výběru e-shopu pozor

Nejen z hlediska jazykové bariéry je vhodné si vybírat česká řešení. Zahraniční e-shop nemusí počítat se všemi specifiky českého podnikání.

Nechcete-li se zaobírat editací zdrojového kódu, hledejte platformy, které vám umožní pracovat se systémem za pomocí tzv. wysiwyg editoru. To znamená, že editujete jednotlivé prvky na stránce nikoli ve zdrojovém kódu, ale přímo na stránce tak, jak si přejete, aby ve výsledku vypadaly.

I v případě, že si e-shop postavíte na řešení, které je zdarma, je třeba počítat s pravidelnou platbou za doménu, a hlavně za webhosting, kde e-shop poběží. Naštěstí již v dnešní době není obtížné najít hosting v ceně několika stokorun za rok.

Sdílet článek