Hraní počítačových her odbourává stres
Připadá vám hraní počítačových her jako zábava poněkud bezduchá? Dejte mu šanci. Vědci přišli na to, že prohánění virtuálních nepřátel dokonce umí odbourat stres. Jak to?
Počítačové hry přispívají k odbourání stresu
Vnímáte počítačové hry jako činnost, která je vhodná maximálně pro děti? Hrát by si měli i dospělí, ukázaly průzkumy.
Pouhých několik minut odpočinku, které si v pracovní zátěži vyhradíte, vám pomůže být po zbytek dne mnohem efektivnější, konstatovala zpráva celosvětové organizace Human Factors and Ergonomics Society. A proč neodpočívat zrovna u her?
Do výzkumu této problematiky se pustil například doktorand Michael Rupp se svým týmem na floridské University of Central Florida. Američtí vědci porovnávali, jak se budou cítit ti, kteří si dali pauzu u náhodně vybrané hry, oproti účastníkům experimentu, kteří dostali za úkol jen v tichu a klidu relaxovat.
Překvapivým výsledkem testu bylo, že první skupina uváděla celkově lepší stav bez negativních pocitů a úzkostí. Samotní vědci měřili úroveň stresu účastníků experimentu, jejich náladu a výkon, čímž se teorie potvrdila.
PC hry snižují agresivitu
V případě první studie se hra, kterou účastníci dostali, vybírala náhodně. Naproti tomu psycholog Christopher J. Ferguson se zaměřil přímo na hraní her násilných. Ke zkoumání využil skupinu čítající 103 mladých studentů a studentek.
Překvapivě došel i s tímto spektrem počítačových her obdobnému závěru jako jeho kolegové na Floridě: Hraní násilných her napomáhá k odbourání stresu, depresí a nesnášenlivosti.
Profesor Ferguson proto soudí, že by se hraní her dokonce mohlo používat jako terapeutická procedura. Jinými slovy: Než dotyčný obrátí negativní pocity vůči svému okolí, může je jednoduše a bez následků ventilovat hrou.
A nejsou to jediné pozitivní účinky, které čas strávený před obrazovkou přináší. Další zdroje konstatují, že hry rozvíjejí logické myšlení, stimulují pozornost a koncentraci a pomáhají rozvíjet psychomotoriku a prostorovou orientaci. Stejně tak tříbí strategické myšlení, schopnost postřehu, koncentrace a plánování nebo koordinaci rukou.
PC hry přinášejí určitou míru uspokojení a radosti. A pokud budete hrát se svým protějškem, může to podle odborníků dokonce utužit váš partnerský vztah.
Vyberte si svoje repasované herní PC
Herní počítač tak stálé má své pevné místo v celé řadě domácností. Zkuste „oprášit“ i ten svůj. Žádný nemáte nebo ten stávající už dosluhuje? Pořiďte si nový.
Dokonce i v případě, že rodinný rozpočet nákupu nového herního PC vyloženě nepřeje, si můžete udělat radost herním počítačem. Stačí si místo nového počítače pořídit ten repasovaný, tzv. repas.
Jedná se o levnější alternativu nového počítače na hry. Repasy jsou použité přístroje, které pocházejí z předváděcích akcí či ukončených leasingů. Jedná se o značková zařízení z vyšších modelových řad.
Takové modely jsou z podstaty kvalitnější, odolnější a disponující delší životností. Vyplatí se je tedy repasovat, což znamená jim vdechnout nový „život“ s pomocí servisu. Potenciál repasovaných herních počítačů je ještě několik dalších let v chodu. V konečném důsledku tak mohou nabídnout uživateli i delší životnost než současné nové levné výrobky, které často nepřežijí dobu záruční lhůty.
Ještě více výkonu za méně peněz s herním notebookem
Mnohem markantnější, než u desktopového počítače je rozdíl mezi kvalitou a životností v porovnání s cenou u notebooku na hry.
Levný herní notebook v podobě nového modelu je prakticky otázkou mnoha desítek tisíc korun. Životnost ani v takovém případě však nemusí být vyloženě dlouhodobá. Repasovaný herní notebook naproti tomu nabídne svými parametry adekvátní výkon, ale i dostačující výdrž.
Cenové úspory jsou přitom v obou kategoriích otázkou desítek procent. Každý uživatel je současně chráněn při nákupu zákonnou zárukou v délce 12 měsíců.