
Je možné pořídit herní notebook do 20 000 Kč?
Jaké parametry musí splňovat herní notebook a jak do těchto souvislostí zapadá cena? Lze pořídit notebook na hry do 20 000 Kč?
Herní notebook musí být především výkonný
U herního notebooku platí, že čím výkonnější bude, tím lépe. Tím novější a náročnější hry zvládne. Na čem výkon závisí?
Procesor
Právě tato část vašeho notebooku celkovou výkonnost určuje nemalou měrou. Podstatný je především počet jader a frekvence procesoru.
Pro méně náročné hry stačí dvě jádra procesoru, pro ty nejmodernější bude ale potřeba až šest jader. Frekvence se udává v GHz a platí jednoduché pravidlo: Čím vyšší, tím lepší.
Pro hry si tak vyberte u Intelu minimálně Intel Core i5 a Intel Core i7, případně alternativně u AMD modely Ryzen 5 a Ryzen 7. Pokročilejší verze se už hodí pro profesionální využití, například pro servery.
Grafická karta
Obecně lze karty rozdělit na tzv. integrované a dedikované. Pro hry je potřeba sáhnout právě po té s vlastní pamětí, tedy po kartě dedikované. Paměťový modul u těchto karet bývá v rozmezí 2 GB a zhruba do 6 GB.
Co se konkrétních typů karet týče, zvolit byste měli nejméně kartu AMD Radeon R5, případně od NVIDIA karty Geforce GT. Ty jsou nicméně vhodné pro hraní nenáročných her a lze je brát jen jako jakýsi základ. Náročnější hry nezvládnou a je potřeba sáhnout po vyšší modelové řadě.
RAM
Podobně jako procesor ovlivňuje celkový výkon herního notebooku i RAM. Určující je její velikost, opět tedy platí, že větší paměť je jednoznačně pro běh náročných aplikací lepší. Běžné už jsou počítače s 8 GB RAM. Hráči by měli sáhnout minimálně po 16 GB RAM.
U notebooků se většinou používají SO-DIMM paměti. DIMM se dávají do stolních počítačů.
TIP: Ověřte si, zda notebook disponuje i volným slotem, který využijete pro případné navýšení paměti RAM.
Disk
Původní plotnové disky dnes již nahradily moderní SDD. Mají několik praktických výhod. Jsou rychlejší, mechanicky odolnější a zároveň je pro ně typická nižší spotřeba. Postarají se jednak o svižnější chod operačního systému jako takového a rychlost se pochopitelně projeví i na běhu jednotlivých aplikací.
Úskalím těchto disků jsou stále ještě vyšší pořizovací ceny. Těmi nemohou konkurovat tradičním diskům, které charakterizuje vyšší kapacita za stejné ceny. Pro ilustraci: Na disk od velikosti 480 GB se vejde sice relativně dost programů, ale jen asi 10 her.
Za kolik lze herní notebook koupit
V dnešní době se dá říci, že herní modely pod touto částkou teprve začínají. Spokojeni s nimi budou nenároční a příležitostní hráči. Za výkonnější modely je potřeba si připlatit.
Jistou alternativou může být i nekupovat si vůbec herní notebook. Stolní počítač za stejnou částku dokáže nabídnout výkonnější parametry. Pokud nutně s počítačem nechcete cestovat, určitě tuto alternativu zvažte.
Variantou, jak při nákupu herního notebooku ušetřit je šáhnout po tzv. repasovaných herních noteboocích. Jde o notebooky většinou z předváděcích akcí, ukončených leasingů či vrácené v zákonné lhůtě.
Oproti zcela novému modelu se nabízí se slevou až 70 %, což je právě u herního stroje již poměrně znát – najdete např. na inComputer.cz. Před nabídnutím do prodeje samozřejmě prochází otestováním všech dílů a případnou výměnou za nové díly. Z hlediska záruky je poskytována na 12 měsíců, takže máte dost času odhalit případné nedostatky.