Na co si dát pozor, až budete kupovat pozemek na stavbu domu

Bydlení ve svém je snem mnoha mladých lidí. Vede k němu zdlouhavá cesta plná byrokracie na samém počátku, protože získat stavební povolení obnáší v sobě kontaktovat celou řadu organizací, které se stavbou souvisejí. Na samém počátku je ale výběr vhodného pozemku. Někdy to může být trefa do černého, jindy kámen úrazu. Abyste přitom nenarazili, je třeba si vše dobře promyslet a získat co nejvíce informací o zamýšleném pozemku. Jak se k nim dostanete?

Umístění parcely

Stavba rodinného domu je většinou významnou investicí, která vyžaduje pečlivé plánování a přípravu. Výběr správného pozemku pro stavbu domu je jedním z nejdůležitějších kroků v tomto procesu. Až bude budova stát, těžko ji přestěhujete jinam, pokud zjistíte, že se vám na vybraném místě nelíbí. Určitě základním faktorem při hledání stavební parcely, je její umístění. Jak daleko máte zaměstnání, školu a školku pro děti, obchody nebo praktického lékaře? Hovoříme tu o občanské vybavenosti, která k modernímu životu patří.

GeoPas a informace o pozemku

Zkuste se podívat do GeoPas, což je portál pro všechny, kteří hledají informace o lokalitách v České republice. Shromažďuje data o adrese, parcele, katastrálním území, obci, okrese i kraji. A to na jednom místě.

Inženýrské sítě, ochranná zóna

Zvolená parcela by měla být na místě, na kterém budete mít pocit, že tu opravdu chcete bydlet. Dále je nutné zjistit dostupnost inženýrských sítí – napojení na vodu, elektřinu, plyn či kanalizaci. Zjistit byste si také měli, jestli se jedná o stavební pozemek, což zjistíte z mapy https://geopas.cz/mapa. Tyto informace uvidíte v územním plánu, který je k dispozici na příslušném stavebním úřadě. Důležité je prozkoumat vlastnická práva k pozemku, jež uvidíte v katastru nemovitostí.

Důkladné zvážení všech těchto faktorů vám pomůže zajistit, že si vyberete pozemek, který bude vyhovovat vašim potřebám a bude vhodný pro stavbu vysněného rodinného domu.

Sdílet článek