Odreagujte se na paddleboardu

Léto je v plném proudu a spolu s ním také možnosti nevšedních venkovních aktivit. Jednou z takových kratochvílí je v poslední době čím dál více oblíbený paddleboarding. O co jde a co všechno nám může jízda na paddleboardu přinést?

Co je paddleboarding?

Boom rozličných sportů obsahujících slovo “boarding“ je fenoménem moderní doby. Všechny tyto činnosti mají v principu společnou jednu pomůcku – prkno. Paddleboarding se v rámci této kategorie řadí mezi vodní sporty. 

Prkno, které tedy u něj používáme, by se nejlépe dalo přiřadit k surfovacímu prknu. Přestože se jedná o zdánlivě podobné pomůcky, obě prkna mají různé vlastnosti zejména v rámci jejich pohybu na vodě. 

Zatímco surfovací prkno slouží zejména k mobilnímu pohybu ve vlnách, paddleboard (z angličtiny také často označovaný jako SUP – Stand Up Paddle) je uzpůsoben pohybu v klidných vodách, a je tedy na hladině více stabilní.

Kromě prkna pak je k paddleboardingu potřebné ještě dlouhé pádlo, které jezdci na prkně slouží jako primární zdroj pohybu. Jezdec pak při jízdě na paddleboardu zpravidla stojí a s pomocí pádla koriguje svoji jízdu.

Druhy pomůcek pro paddleboarding

Stejně jako u většiny sportů platí u paddleboardingu pravidlo, že jednotlivé náčiní může být vyrobeno z různých materiálů o různých vlastnostech a kvalitách. Zde to platí jak pro pádla, tak pro samotná prkna. 

Rekreační typy pádel jsou většinou vyrobeny z plastu a duralu, příp. lze najít i karbonové či sklolaminátové typy. U prken pak záleží, zda preferujete paddleboardy pevné nebo nafukovací.

U nafukovacích paddleboardů je kladen důraz hlavně na skladnost v případě, že prkno nepoužíváte. Dá se totiž velmi snadno vyfouknout a uložit prakticky kamkoliv. Materiálem pro plášť bývá pak většinou velmi pevná tkanina na bázi polyesteru, která je navíc vyztužená PVC. 

Díky tomu mají nafukovací prkna vysokou odolnost. Nevýhodou však může být poněkud horší držení tvaru, zejména v podélném tvaru. U levnějších značek tak může při dlouhodobějším stání na prkně docházet k deformaci a ztrátě stability na vodě.

paddleboarding

Naproti tomu pevné paddleboardy, které jsou vyrobeny zpravidla z polystyrenového jádra opláštěném epoxidem, mají své křivky jasně definované, čímž je zajištěna lepší tuhost a celkové jízdní vlastnosti. 

Logicky však na rozdíl od nafukovacích prken bývá mnohdy náročnější jejich uskladnění. V kombinaci s vyšší cenou a také náchylností k poškození se pak pevné paddleboardy vyplatí spíše vážným zájemcům o tento sport.

Co lze s paddleboardem dělat?

Pokud Vás napadá otázka, zdali paddleboardy slouží pouze k plavení se na hladinách klidných vod, vyvedeme Vás z omylu. Velké oblibě se totiž těší aktivita fit-sup, což jsou speciální cviky prováděné přímo na paddleboardovém prkně. 

Zatímco při běžném cvičení na pevné půdě pod nohama zapojíte jen zatěžované svaly, při balancování na hladině musíte pracovat s mnohem více svaly po celém těle, čímž je cvičení o mnoho efektivnější a komplexnější. 

Paddleboard tedy nevyužijete pouze k zábavě, ale můžete z pomocí něj také tvarovat či udržet si svoji plavkovou figuru.

Sdílet článek