Paddleboarding – tip pro letní sezónu

Paddleboarding je relativně nový vodní sport, jakýsi hybrid mezi kanoistikou a surfováním. Je jednoduchý, zábavný a zároveň zlepšuje fyzickou kondici, takže není divu, že jeho popularita velmi rychle roste. Vybrat kvalitní paddleboard je ovšem zvláště pro úplného nováčka nelehký úkol.

Při paddleboardingu jezdec stojí na plováku (boardu) a k pohybu používá dlouhého pádla. Říká se mu také SUP (Stand Up Paddle – čili pádlování ve stoje). Jezdí se na klidné stojaté vodě, někdo se pouští do vln či dokonce do peřejí divokých řek.

Paddleboarding jako sport zlepšuje smysl pro rovnováhu a fyzickou kondici, zapojují se při něm svaly celého těla. V Česku se dnes už pořádají závody českého poháru i mistrovství republiky, pro nováčky existují i závody otevřené pro širokou veřejnost.

Při výběru paddleboardu záleží na tom, jestli je člověk začátečník nebo má závodní ambice, na jeho hmotnosti, zda preferuje stojatou či divokou vodu, nebo třeba holduje paddleboard józe.

Od toho se odvíjí i cena paddleboardu, která sice nebývá nejnižší, šetřit se ale v tomto rozhodně nevyplatí. Nekvalita některých levných paddleboardů může začínající jezdce odradit, nemluvě o jejich kratší životnosti.

Nafukovací nebo pevný paddleboard?

Nafukovací paddleboard je nejlepší volbou pro začátečníky, pro rekreační pádlování a jezdce na divokou vodu. Kvalitní nafukovací paddleboard je téměř nemožné zničit a ve vlnách snese i velmi hrubé zacházení.

Jeho největší výhodou je skladnost a mobilita, takže s ním lze bez větších problémů cestovat (je možné ho prakticky sbalit do tašky). Je ovšem méně tuhý než pevný paddleboard, hůře tak klouže vodou a je pomalejší.

Cena nafukovacího paddleboardu záleží na materiálu a na počtu vrstev. Jednovrstvý plovák je nejlevnější, ale také nejméně tuhý a odolný a vydrží nejkratší dobu. Je tak spíše vhodný pro úplné začátečníky.

Naopak dvouvrstvý je nejtužší, nejdolnější a nejdražší. Existují ještě „mezistupně“, jako jednovrstvý s výztuhou nebo vyrobené takzvanou předlaminovanou technologií.

nafukovací paddleboard

Pevný paddleboard může být z epoxydu s polystyrenovým jádrem. Pro závodění jsou úplně nejlepší plováky z karbonu, které jsou sice dražší, ale také velmi tuhé a velmi rychlé.

Výhodou pevných boardů je také možnost je tvarovat. A pokud má člověk chatu přímo u vody, nemusí ho ani trápit horší skladnost. Protože se ale snadněji zničí, není tolik vhodný do vln. V Česku se daleko častěji lze setkat s nafukovacím než s pevným paddleboardem.

Obecně platí, že paddleboardy pro začátečníky a do vln a peřejí jsou kratší a širší. Důvodem je lepší stabilita a obratnost. Vyrábějí se speciálně vlnové paddleboardy, které jsou velmi krátké a mají širší záď. Závodní boardy jsou delší (od 380 cm) a užší (do 76 cm), tím pádem rychlejší, ale hůře ovladatelné a méně stabilní.

Důležité parametry jsou nosnost a výtlak paddleboardu. Nosnost říká, jakou váhou se může prkno maximálně zatížit, aby si udrželo správný tvar a stabilitu. Výtlak uvádí, kolik board unese, než se potopí.

Jaký plovák na paddleboard jógu?

Oblíbenou disciplínou (zvláště mezi ženami) se v poslední době stává paddleboard jóga. Spočívá v provádění jógových poloh a sestav na ploše plováku. Je náročnější než klasická jóga, protože vyžaduje větší preciznost a udržování rovnováhy. Dnes se vyrábí i speciální paddleboardy na jógu, které jsou mnohem širší než jiné plováky.

půjčovny paddleboardů

Vedle toho existuje ještě řada dalších typů, např. cruisery – širší, vhodné třeba pro rybáře na delší vyjížďky. Nebo Windsupy, na které lze připevnit plachtu. Existují i skupinové paddleboardy, které jsou určeny pro více jezdců. Taková činnost může být zpravidla i větší zábava, cena paddleboardu je však také vyšší.

Zaujal vás tento vodní sport a chcete si ho nejdřív vyzkoušet? V současné době již na většině větších vodních ploch existují půjčovny paddleboardů, kde je jej můžete půjčit např. hodinu a otestovat si to.

Ve většině případů zjistíte, že je to perfektní zábava na vodu pro celou rodinu a budete chtít svůj vlastní. Pak se stačí mrknout např. na www.mysticstore.cz nebo se zastavit na Showroomu v Brně či Praze, kde najdete opravdu kvalitní kousky navržené přímo aktivními jezdci na paddleboardu.

Sdílet článek