PELICAN vyzkoušel za Vás: Randění v cizím jazyce (…jako inovativní metoda jazykového vzdělávání, samozřejmě!)

A rada č. 1? Ujistěte se, že oba znáte rozdíl mezi významy slov – polyglot a polygamie!

Když dojde na inovativní výuku cizích jazyků…, zastává PELICAN názor, že není nic tak inovativního (a ve stejnou dobu tak kouzelně staromódního) jako randění. Ne, dokonce ani jazykové kurzy v Brně.

A nemyslíme to virtuální – zprávy na messengeru nebo dopisování si přes Tinder, vážení. Myslíme tu odvahu, kdy začnete pomalu a opatrně s někým komunikovat, až se „prokomunikujete“ k propleteným prstům na procházce parkem.

No, a co by PELICAN jakožto jazyková škola v Brně, která inovativní způsoby do výuky neustále propaguje, měl doporučit víc, než aby k Vám ty propletené prsty ve Vaší dlani promlouvaly cizím jazykem?

A že sám PELICAN obletěl už nejednou svět (a že je to velký fešák!), to víte, že na svých cestách potkal hned několik „pelikánic“, které si získaly jeho srdce. Má proto spoustu zkušeností s cizojazyčným randěním, a radí: „zamilovávejte se do života, do lidí, ale – dávejte si dobrý pozor! Zvlášť v cizojazyčném prostředí to totiž může to být pěkně tricky.“

firemní vzdělávání

Komunikace mezi dvěma lidmi ve vztahu je občas obtížná a vyžaduje spoustu kompromisů, a to dokonce když mluvíte stejným jazykem. Zkuste si k tomu přimíchat trošku odlišné kultury, výchovu a světonázor – tyto všechny věci se totiž za počátečními zamilovanými pohledy do očí skrývají. A pravda taky je, že přesně na tyto věci při setkání a poznávání se se svým „dokonalým“ cizincem/cizinkou nikdy nemyslíme. Nicméně, pojďme rovnou na to. Začínáte randit s někým v cizím jazyce? Gratulujeme! Čeká Vás úžasný kulturní zážitek!

Randění v cizím jazyce – výhody

Na prvním místě musíme rozhodně zmínit to, že Vás čeká daleko příjemnější a zábavnější zážitek než biflování se jazyka ze staré učebnice nebo firemní vzdělávání. Ve stejný okamžik se totiž můžete jazyk učit s partnerem společně, vzájemně se motivovat – vzájemně se u učení poznávat a dobře se u toho bavit!

Jistě, na prvním rande asi budete pěkně nervózní. „Co si budeme povídat, když ani jeden vlastně neumíme jazyk toho druhého?“

Čím lépe se ale budete poznávat, tím víc se přestanete bát mluvit a přestanete se bát chyb, které při mluvení děláte. A to je skvělým startem k úspěšnému osvojení si cizího jazyka! (+ PELICAN potvrzuje: není nic roztomilejšího, než nedorozumění/neporozumění vzniklá během vzájemného učení se!)

Mnoho studentů při studiu jazyka bojuje s nezodpovědností, ať už je to angličtina, vietnamština nebo třeba němčina Brno. Studenti zkrátka začnou být po čase líní, což se Vám s novým partnerem stát nemůže. Nemůžete se před ním jen tak schovat (i to už PELICAN zkusil za Vás).

Pokud zapomenete nějaké slovíčko, je tam partner, aby Vám ho připomněl. A jestli si opravdu rozumíte – věřte, že právě na to slovíčko, které jste od něj právě slyšeli, jen tak nezapomenete!

němčina Brno

A co je vůbec nejlepší? No jistě! Poznávání nové kultury a… jídla! To je skvělá výhoda. Jedna z nejoblíbenějších právě PELICANa. Můžete vařit jeden pro druhého a vzájemně se učit. Co je tradiční? Tak schválně. Bude Váš partner taky tak rozhozený z toho, že je Vaše vánoční tradiční jídlo – kapr – ?

A – jak že se „kapr“ vlastně řekne? Některá slovíčka do Vás zkrátka ani kurzy angličtiny nedostanou tak rychle, jako při společném vaření večeře!

Randění v cizím jazyce – nevýhody

Rádi bychom Vám slíbili, že je to vše jen o roztomilosti, růžových brýlích a o vás dvou, utíkajících zamilovaně ruku v ruce do západu slunce. Nicméně, neradi to říkáme, ale je ještě několik věcí, které byste o Vašem novém cizojazyčném (a velice atraktivním, předpokládáme) zážitku měli vědět.

Komunikace je základ každého vztahu. A mít partnera ze zahraničí? Věřte, že to může vést k velkým nedorozuměním – přestože třeba jazyk partnera už moc dobře znáte. Když mluvíte svým rodným jazykem, jste si jisti, co říkáte – a co to znamená.

Jak již ale bylo řečeno – v cizím jazyce věc můžete sice říkat gramaticky naprosto správě, ale kvůli odlišnému kulturnímu zázemí může dojít k naprostému nepochopení celé události.

jazyková škola v Brně

Může se tak stát, že na velké rodinné večeři urazíte oblíbeného strýčka Vašeho partnera, aniž byste si toho byli vůbec vědomi. Dobrá zpráva i na tomto ale je, že se okamžitě ukáže, jak velký má Váš nový partner (a snad i jeho strýček) smysl pro humor! A když ne, nezoufejte. Angličtina Brno je tady pořád pro Vás s náručí dokořán – a hlavně, se smyslem pro humor!

No a pak jsou tady další aspekty mezinárodních mezilidských vztahů, které se mohou vydat oběma směry – a to jak dobrým, tak špatným – v závislosti na Vás, partnerovi a Vaší společné situaci. Jedno je však více než jasné. Bude to chtít hodně trpělivosti!

A co je nejdůležitějším posláním PELICANa na závěr? Snad jen: nelamte nikomu srdce v žádném jazyce, zvláště ne proto, že se chcete „jen“ naučit cizí jazyk. (A taky se ujistěte, že s partnerem oba chápete, jaký je rozdíl mezi slovem polyglot a polygamie!).

Tolik dnes k randícím zkušenostem našeho PELICANa. Jste zrovna v podobné situaci? Randíte s cizincem a máte nám k našemu článku co říct? Těšíme se na všechny zprávy!

Váš PELICAN

Sdílet článek