Švýcarák pro každého: Proč vlastnit kapesní nůž

Švýcaři mají pod čepicí! Multifunkční nože skrývající v malém obalu spousty užitečných (a mnohdy život zachraňujících) funkcí se z army oblasti postupně dostaly do každého koutu zeměkoule. A není se čemu divit. Pro svoji kompaktnost a šikovnost mají ve světě kultovních vynálezů právoplatné místo. A říká se, že by ho měl při sobě nosit každý správný muž. Jak vám může švýcarák pomoci? Pojďme se na jeho nástavce podívat zblízka.

Co by měl správný kapesní nůž obsahovat?

Že kapesní nože ukrývají malou a větší čepel nožíku, to ví každý. Spousta lidí pak odhadne i vývrtku, nůžky a drobný pilník. Tím však výčet rozhodně nekončí. Ačkoliv existují okleštěné a odlehčené verze, správný švýcarák by měl mít také lupu, otvírák na konzervy, plochý šroubovák a výstružník. Opravdu dokonalý nožík má pod rukojetí i párátko a pinzetu. V moderních verzích najdete i lžičku nebo vidličku.

V úzkých jako když najdeš

Z výše vypsaného výčtu vám musí být jasné, proč se švýcarské nože těší takové popularitě. Představte si, že jedete na čundr do přírody a musíte si sbalit individuálně jak příbor, tak ostrý nůž, otvírák na konzervy a podobně. Každý profi turista a horal potvrdí, že čím menší zátěž v krosně, tím lehčí nohy. A když na zádech nosíte spacák, karimatku, oblečení a jídlo třeba na 14 dní, řešíte každou vychytávku, která ušetří místo. A když přijde na krizové situace, pinzeta na vytahování třísek či nůžky na ustřihnutí obvazu jsou pro každou dobrodružnou výpravu do divočiny jasné must-have.

Nesmrtelné kombo

Aby vás na cestách nikdy nic nepřekvapilo, učiňte ze svého švýcarského nože dílčí část promakané KPZ (krabičky poslední záchrany). Dělají se v army provedení, horalské edici i speciálně navržené pro vodáky a skauty, některé obsahují i ochranné pomůcky (například jednorázové rukavice). Mrkněte na Nože Mikov a najděte ten pravý nožík, který bude funkcemi přesně vyhovovat vašim potřebám.

Sdílet článek