Waveboard – novinka pro skatery

Svět skateboardingu se dočkal úplné novinky! Je jí tzv. waveboard – druh skateboardu, který se skládá ze dvou desek spojených k sobě torzní tyčí. Tyč je zpravidla vyrobena z pružných nýtovaných ocelových plátů, popřípadě z vysoce pružného nylonového plastu. 

Každá z desek disponuje vlastním kolečkem, které je k ní upevněno pomocí tzv. casteru, jenž je klíčovou součástkou celého waveboardu. Caster je otočný kolem své osy o 360° a tím pádem zajišťuje kompletní nezávislost obou koleček při jejich otáčení. 

Samotný caster je ke každé z desek namontován ve sklonu 30°. Před samotným použitím waveboardu je caster v ose s předpokládaným směrem jízdy a deska se nachází co v největší možné blízkosti povrchu země. 

Poté, co jezdec provede pohyb dopředu, se deska vychýlí k jedné straně, umožní natočení castera, a tím se celá konstrukce waveboardu mírně nazdvihne. Pohybem vznikne energie, která se následně přemění v sílu, jež posune waveboard kupředu. 

Tím pádem se dostáváme k jedné z obrovských výhod waveboardu, neboť ho lze pohánět dopředu, aniž by se jezdec musel odrážet nohou od země. Z waveboardu se tak stává moderní zařízení, které svými kvalitami a možnostmi jasně převyšuje klasický skateboard.

Zvažujeme pořízení

Před samotným pořízením waveboardu je vhodné zaměřit se na několik údajů, na které se vyplatí dát si pozor. Prvním z nich jsou kolečka waveboardu, na jejichž kvalitě se rozhodně nevyplatí šetřit.

výběr waveboardu

Zejména zadní kolečko je pohybem extrémně namáháno, a to především v parných letních dnech, kdy bývá asfalt chodníků i silnic nepříjemně rozpálen. Při výběru waveboardu si také dejte pozor, z jakého materiálu jsou vyrobena ložiska casteru, jenž patří k nejvíce namáhaným částím. 

Dalšími parametry jsou tvar a povrch waveboardu, které se liší dle značek a zaměřit by se na ně měli spíše ti, kteří plánují waveboard používat pro nácvik různých technik a triků.

Pokud se rozhodnete pořídit si waveboard, musíte počítat také s tím, že nácvik základní jízdy bude vyžadovat jistou dávku času a trpělivosti. Pro nácvik jízdy se nejlépe hodí velmi mírný svah či úplně rovná plocha.

waveboard Sulov

Čtyři kroky pro zvládnutí základní jízdy na waveboardu:

  • Přední nohu, která určuje směr jízdy položte na střed přední desky, čímž postavíte celý waveboard na obě kolečka. Obě desky tak budou zcela rovnoběžné s povrchem země.
  • Zadní nohou se lehce odražte od země a následně chodidlo celou vahou umístěte na střed zadní desky.
  • Až se odrazíte, snažte se mít kvůli udržení rovnováhy zcela rovná záda, nepředkloněnou hlavu a mírně pokrčená kolena.
  • Po odrazu musíte také současně pohybovat boky do stran a chodidla naklánět ze špiček na paty, aby se waveboard nepřestal pohybovat.

Waveboardy jsou vhodné jak pro děti, tak pro dospělé. Velký výběr najdete na stránkách českého výrobce waveboardů Sulov – rulyt.cz.

Sdílet článek